1. Ile kosztuje wentylacja mechaniczna w domu?
Świadczenie mechanicznej wentylacji w warunkach domowych jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent nie ponosi kosztów wynajęcia niezbędnego sprzętu medycznego ani zatrudnienia zespołu medycznego.
2. Czy działacie tylko na terenie województwa kujawsko-pomorskiego? Zespół Domowego leczenia Respiratorem opiekuje się pacjentami nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim. Działamy na terenie 13 województw (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie).
3. Jak długo czeka się na włączenie do programu wentylacji mechanicznej w domu? Czas oczekiwania na włączenie do programu domowej wentylacji różni się w poszczególnych województwach. W zależności od wielkości kwoty przeznaczonej na to świadczenie przez wojewódzki oddział NFZ, czas wacha się od kilku dni, tygodni do kilku miesięcy. Dłuższy czas oczekiwania jest spowodowany ograniczeniami w finansowaniu wprowadzonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
4. Kto opiekuje się pacjentem w domu? Pacjenci, którzy nie mogą samodzielnie funkcjonować w środowisku domowym wymagają stałej pomocy ze strony członka rodziny lub opiekuna. Zapewnienie takiej opieki jest jednym z warunków objęcie pacjenta mechaniczną wentylacją w domu. Dodatkowo pacjent znajduje się również pod opieką profesjonalnego zespołu medycznego. W jego skład wchodzą lekarz, pielęgniarka i rehabilitant.
5. Jaka jest częstotliwość wizyt lekarskich w domu pacjenta? Zgodnie z wymogami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2010 roku pacjentowi korzystającemu ze świadczenia udzielanego przez Zespół Domowego Leczenia Respiratorem zapewniane są regularne wizyty członków zespołu medycznego:
- Porady lekarskie nie mniej niż 1 raz w tygodniu i dostępność pod telefonem;
- Wizyty pielęgniarskie nie mniej niż 2 razy w tygodniu i dostępność pod telefonem;
- Wizyty rehabilitanta/fizjoterapeuty nie mniej niż 2 razy w tygodniu.
6. Jak kompletowany jest zespół medyczny do opieki nad pacjentem? Członkowie zespołu medycznego opiekującego się pacjentem muszą spełniać określone wymagania formalne dotyczące posiadanego wykształcenia, wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2010 roku. Zespół medyczny kompletowany jest najczęściej spośród osób już pracujących w opiece domowej lub opiekujących się pacjentem podczas leczenia w szpitalu.
7. Co się dzieje w przypadku awarii respiratora w domu? W przypadku awarii sprzętu medycznego należy skontaktować się z całodobowym serwisem sprzętu. W zależności do sytuacji problem można rozwiązać podczas rozmowy telefonicznej dzięki udzielanym radom ze strony pracowników serwisu. W przypadku bardziej skomplikowanej usterki pracownicy serwisu w ciągu kilku godzin dostarczają zapasowy sprzęt medyczny. Jeżeli w tym czasie istnieje zagrożenie życia dla Pacjenta, należy skontaktować się z jednostką ratownictwa medycznego.
8. Czy jednocześnie można korzystać z leczenia tlenem? Domowe leczenie tlenem i domowe leczenie respiratorem są osobnymi świadczeniami i nie można korzystać z nich jednocześnie. Jeżeli są takie wskazania lekarskie, Pacjenci objęci opieką Zespołu Domowego Leczenia Respiratorem są dodatkowo wyposażani w koncentrator tlenu.
9. Gdzie się zgłosić aby skorzystać ze świadczenia domowej wentylacji?
Aby skorzystać ze mechanicznej wentylacji w warunkach domowych należy skontaktować się z ośrodkiem realizującym to świadczenie w danym województwie. Zespół Domowego Leczenia Respiratorem działa w 13 województwach i jest ośrodkiem o najszerszym zasięgu działania.
Zgłoszenia Pacjentów przyjmowane są osobiście, pisemnie, telefonicznie oraz drogą elektroniczną.
Pacjent może zgłosić się sam lub zostać zgłoszony przez: lekarza, pielęgniarkę, członka rodziny, opiekuna prawnego lub społecznego.
10. Jak długo można korzystać z domowej wentylacji?
Decyzję o skierowaniu pacjenta do domowej wentylacji podejmuje lekarz w oparciu o posiadane wyniki badań. Nie ma ograniczeń czasowych w korzystaniu z mechanicznej wentylacji w warunkach domowych, dopóki istnieją wskazania medyczne do jej stosowania.
|