Często zadawane pytania

1. Ile kosztuje wentylacja mechaniczna w domu?

Świadczenie mechanicznej wentylacji w warunkach domowych jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent nie ponosi kosztów wynajęcia niezbędnego sprzętu medycznego ani zatrudnienia zespołu medycznego.

 

2. Czy działacie tylko na terenie województwa kujawsko-pomorskiego?
Zespół Domowego leczenia Respiratorem opiekuje się pacjentami nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim. Działamy na terenie 13 województw (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie).


3. Jak długo czeka się na włączenie do programu wentylacji mechanicznej w domu?
Czas oczekiwania na włączenie do programu domowej wentylacji różni się w poszczególnych województwach. W zależności od wielkości kwoty przeznaczonej na to świadczenie przez wojewódzki oddział NFZ, czas wacha się od kilku dni, tygodni do kilku miesięcy. Dłuższy czas oczekiwania jest spowodowany ograniczeniami w finansowaniu wprowadzonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


4. Kto opiekuje się pacjentem w domu?
Pacjenci, którzy nie mogą samodzielnie funkcjonować w środowisku domowym wymagają stałej pomocy ze strony członka rodziny lub opiekuna. Zapewnienie takiej opieki jest jednym z warunków objęcie pacjenta mechaniczną wentylacją w domu. Dodatkowo pacjent znajduje się również pod opieką profesjonalnego zespołu medycznego. W jego skład wchodzą lekarz, pielęgniarka i rehabilitant.


5. Jaka jest częstotliwość wizyt lekarskich w domu pacjenta?
Zgodnie z wymogami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2010 roku pacjentowi korzystającemu ze świadczenia udzielanego przez Zespół Domowego Leczenia Respiratorem zapewniane są regularne wizyty członków zespołu medycznego:

  • Porady lekarskie nie mniej niż 1 raz w tygodniu i dostępność pod telefonem;
  • Wizyty pielęgniarskie nie mniej niż 2 razy w tygodniu i dostępność pod telefonem;
  • Wizyty rehabilitanta/fizjoterapeuty nie mniej niż 2 razy w tygodniu.


6. Jak kompletowany jest zespół medyczny do opieki nad pacjentem?
Członkowie zespołu medycznego opiekującego się pacjentem muszą spełniać określone wymagania formalne dotyczące posiadanego wykształcenia, wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2010 roku. Zespół medyczny kompletowany jest najczęściej spośród osób już pracujących w opiece domowej lub opiekujących się pacjentem podczas leczenia w szpitalu.


7. Co się dzieje w przypadku awarii respiratora w domu?
W przypadku awarii sprzętu medycznego należy skontaktować się z całodobowym serwisem sprzętu. W zależności do sytuacji problem można rozwiązać podczas rozmowy telefonicznej dzięki udzielanym radom ze strony pracowników serwisu. W przypadku bardziej skomplikowanej usterki pracownicy serwisu w ciągu kilku godzin dostarczają zapasowy sprzęt medyczny. Jeżeli w tym czasie istnieje zagrożenie życia dla Pacjenta, należy skontaktować się z jednostką ratownictwa medycznego.


8. Czy jednocześnie można korzystać z leczenia tlenem?
Domowe leczenie tlenem i domowe leczenie respiratorem są osobnymi świadczeniami i nie można korzystać z nich jednocześnie. Jeżeli są takie wskazania lekarskie, Pacjenci objęci opieką Zespołu Domowego Leczenia Respiratorem są dodatkowo wyposażani w koncentrator tlenu.


9. Gdzie się zgłosić aby skorzystać ze świadczenia domowej wentylacji?

Aby skorzystać ze mechanicznej wentylacji w warunkach domowych należy skontaktować się z ośrodkiem realizującym to świadczenie w danym województwie. Zespół Domowego Leczenia Respiratorem działa w 13 województwach i jest ośrodkiem o najszerszym zasięgu działania.

Zgłoszenia Pacjentów przyjmowane są osobiściepisemnietelefonicznie 
oraz drogą elektroniczną.
pin 

   

Zespół Domowego Leczenia Respiratorem

ul. Powstańców 6, 86-050 Solec Kujawski

 phone  

tel. (52) 515 40 30 wew. 1

tel. kom. 883 351 551

 mail   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Pacjent może zgłosić się sam lub zostać zgłoszony przez: lekarza, pielęgniarkę, członka rodziny, opiekuna prawnego lub społecznego.

 

10. Jak długo można korzystać z domowej wentylacji?

Decyzję o skierowaniu pacjenta do domowej wentylacji podejmuje lekarz w oparciu o posiadane wyniki badań. Nie ma ograniczeń czasowych w korzystaniu z mechanicznej wentylacji w warunkach domowych, dopóki istnieją wskazania medyczne do jej stosowania.

      

 

 

 

leczenie respiratorem pytania

 

 

   
                       

_______________________________

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ?

Skontaktuj się z nami  telefonicznie, 
drogą elektroniczną, 
osobiście lub pisemnie.

 

pin   

   

NZOZ Dom Sue Ryder

Zespół Domowego Leczenia Respiratorem

Szosa Gdańska, 86-031 Osielsko

 phone    

tel. 52 329 00 95

tel. kom. 883 351 551

 mail     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

Aktualności

Prev Next

Głosujemy na Mateusza!

07-11-2014

Wśród Naszych pacjentów jest Mateusz Grabowski pozostający pod opieką Zespołu Domowego Leczenia Respiratorem, p. Mateusz kandyduje do Rady Miejskiej w Łabiszynie, wspieramy go...

Przeczytaj

XV edycja koncertu ”Głosy dla Hospicjum”

02-10-2014

Już w najbliższą sobotę 4 października 2014 r. w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się XV edycja koncertu charytatywnego ”Głosy dla Hospicjum”, organizowanego przez Stowarzyszen...

Przeczytaj

Specjalistyczne Centrum Rehabilitacji Dz…

17-09-2014

Rehabilitacji Dzieci Dom Sue Ryder w Bydgoszczy zaprasza na „Białe Soboty” dzieci wraz z opiekunami i osobami towarzyszącymi.W ramach Białych Sobót będzie odbywała się di...

Przeczytaj

Pełna refundacja NFZ

Skontaktuj się z nami

52 329 00 95

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

Zgłoś pacjenta